Aurelius Road over Red Cedar River
Good Condition54 years old9,450 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | In The City Of Lansing |
| Carries | Aurelius Road |
| Crosses | Red Cedar River |
| Coordinates | 42.71663, -84.52260 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 194.9 ft (59.4 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 1087.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 (reconstructed 2009) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,450 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003955 |