Mt Hope Avenue over Sycamore Creek
Fair Condition64 years old8,725 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ingham |
| Location | In The City Of Lansing |
| Carries | Mt Hope Avenue |
| Crosses | Sycamore Creek |
| Coordinates | 42.71191, -84.52888 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 109.9 ft (33.5 m) |
| Max Span | 53.1 ft (16.2 m) |
| Deck Width | 61.4 ft (18.7 m) |
| Deck Area | 626.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 (reconstructed 2013) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,725 (2013) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003932 |