I-96 EB over Portland RD
Fair Condition68 years old19,963 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 6.0 Mi E Of M-66 |
| Carries | I-96 EB |
| Crosses | Portland RD |
| Coordinates | 42.87143, -84.96299 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 140.7 ft (42.9 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 617.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,963 (2007) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003988 |