I-96 EB over Grand River & Market RD
Fair Condition67 years old14,899 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 0.2 Mi W Of Portland |
| Carries | I-96 EB |
| Crosses | Grand River & Market RD |
| Coordinates | 42.86069, -84.91712 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 416.0 ft (126.8 m) |
| Max Span | 129.9 ft (39.6 m) |
| Deck Width | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Area | 1445.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,899 (2012) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003978 |