Cotton Lane over Gila River
Good Condition19 years old3,170 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 1mi. S/ Mc-85 |
| Carries | Cotton Lane |
| Crosses | Gila River |
| Coordinates | 33.38519, -112.42264 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2066.9 ft (630 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 114.8 ft (35 m) |
| Deck Area | 22,050 sq m |
| Main Spans | 17 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,170 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10629 |