Cotton Lane over Buckeye Canal
Good Condition19 years old5,634 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.25 Mi S/ Mc-85 |
| Carries | Cotton Lane |
| Crosses | Buckeye Canal |
| Coordinates | 33.40080, -112.42690 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Area | 658.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,634 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10630 |