Van Vleck Road over Prairie Creek
Fair Condition65 years old549 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 8.5 Mi N & 5mi E Of Ionia |
| Carries | Van Vleck Road |
| Crosses | Prairie Creek |
| Coordinates | 43.11246, -84.97416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 38.7 ft (11.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 124.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 549 (2007) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004036 |