Borden RD over Prairie Creek
Poor Condition99 years old462 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 1.5 Mi S Of Palo & 1.2 E |
| Carries | Borden RD |
| Crosses | Prairie Creek |
| Coordinates | 43.09065, -84.96201 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 97.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 462 (2010) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004032 |