Whites Bridge RD over Flat River
Fair Condition159 years old144 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | 7 Mi NW Of Saranac |
| Carries | Whites Bridge RD |
| Crosses | Flat River |
| Coordinates | 43.01471, -85.29775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 118.4 ft (36.1 m) |
| Max Span | 115.8 ft (35.3 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 202.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1867 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 144 (2016) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | 000000000004039 |