Button RD over Flat River
Fair Condition44 years old1,357 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Ionia |
| Location | .5 Mi East Of Smyrna |
| Carries | Button RD |
| Crosses | Flat River |
| Coordinates | 43.05863, -85.25460 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 97.8 ft (29.8 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 283.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,357 (2007) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004040 |