Alabaster RD over Whitney Creek
Good Condition2 years old208 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Iosco |
| Location | 3.625 Mi W Of M-65 |
| Carries | Alabaster RD |
| Crosses | Whitney Creek |
| Coordinates | 44.20495, -83.87545 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 98.1 ft (29.9 m) |
| Max Span | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 260.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 208 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004132 |