M-65 over Johnson Creek
Poor Condition76 years old4,353 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Iosco |
| Location | 2.8 Mi N Of Arenac Col |
| Carries | M-65 |
| Crosses | Johnson Creek |
| Coordinates | 44.20156, -83.80329 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 119.1 ft (36.3 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 366.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,353 (2018) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004111 |