Alabaster RD over E Br Of Au Gres Riv
Fair Condition46 years old640 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Iosco |
| Location | 0.3 Mi E Of Sand Lake RD |
| Carries | Alabaster RD |
| Crosses | E Br Of Au Gres Riv |
| Coordinates | 44.20586, -83.67588 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 71.9 ft (21.9 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 227.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 640 (2006) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004133 |