Whittemore RD over E Br Of Au Gres River
Good Condition9 years old757 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Iosco |
| Location | 5.125 Mi E Whittemore |
| Carries | Whittemore RD |
| Crosses | E Br Of Au Gres River |
| Coordinates | 44.23444, -83.70083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 242.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 757 (2016) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004135 |