Csah 66 over Co Ditch # 2
Fair Condition58 years old468 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.1 Mi S Of Jct Csah 67 |
| Carries | Csah 66 |
| Crosses | Co Ditch # 2 |
| Coordinates | 48.04983, -96.88963 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 54.5 ft (16.6 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 159.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 468 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60512 |