Csah 66 over Jud Ditch # 75
Fair Condition47 years old203 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 1.9 Mi N Of Jct Csah 23 |
| Carries | Csah 66 |
| Crosses | Jud Ditch # 75 |
| Coordinates | 48.10793, -96.89008 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 51.5 ft (15.7 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 153.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 203 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60529 |