Mn 220 over Red Lake River
Fair Condition53 years old1,027 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.5 Mi SW Of Jct TH 2 |
| Carries | Mn 220 |
| Crosses | Red Lake River |
| Coordinates | 47.89689, -96.96248 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1210.6 ft (369 m) |
| Max Span | 169.9 ft (51.8 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 4464.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,027 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60518 |