Msas 117 over Red Lake River
Fair Condition45 years old1,481 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Polk |
| Location | 0.2 Mi NE Of Jct TH 2 |
| Carries | Msas 117 |
| Crosses | Red Lake River |
| Coordinates | 47.77562, -96.61001 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 423.6 ft (129.1 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 2298.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,481 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 60527 |