US 67 S-5 Lm 11.07 over Big Deceiper Creek
Poor Condition95 years old3,200 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clark |
| Location | .8 Mi North Jct SH 26 |
| Carries | US 67 S-5 Lm 11.07 |
| Crosses | Big Deceiper Creek |
| Coordinates | 34.07054, -93.09632 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 105.0 ft (32 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 265.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,200 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001481 |