US 67 S-5 Lm11.51 over Little Deciper Creek
Fair Condition95 years old3,263 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Clark |
| Location | 1.3 Mi North Jct SH 26 |
| Carries | US 67 S-5 Lm11.51 |
| Crosses | Little Deciper Creek |
| Coordinates | 34.07669, -93.09365 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 224.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,263 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001482 |