Us-70/sec-18/l6.12 over Big Creek
Fair Condition96 years old1,209 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | St. Francis |
| Location | 5.5 Miles East Jct SH 78 |
| Carries | Us-70/sec-18/l6.12 |
| Crosses | Big Creek |
| Coordinates | 34.93983, -91.01557 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 191.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,209 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001535 |