Us-70/sec-18/l7.15 over Hog Tusk Creek
Good Condition96 years old1,209 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | St. Francis |
| Location | 6.5 Mi East Jct Of SH 78 |
| Carries | Us-70/sec-18/l7.15 |
| Crosses | Hog Tusk Creek |
| Coordinates | 34.94485, -90.99844 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 193.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,209 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001536 |