Csah 49 over Bnsf Rr
Fair Condition40 years old10,787 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.6 Mi S Of Jct TH 694 |
| Carries | Csah 49 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 45.03583, -93.10622 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.5 ft (41 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 71.2 ft (21.7 m) |
| Deck Area | 889.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,787 (2021) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62001 |