Msas 283 over TH 280 NB
Fair Condition56 years old7,088 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.4 Mi N Of Jct TH 94 |
| Carries | Msas 283 |
| Crosses | TH 280 NB |
| Coordinates | 44.96459, -93.20203 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 69.9 ft (21.3 m) |
| Max Span | 65.3 ft (19.9 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 430.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,088 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62034 |