Csah 3 over Mississippi R; City Sts
Fair Condition37 years old13,100 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At Ramsey; Henn Co Line |
| Carries | Csah 3 |
| Crosses | Mississippi R; City Sts |
| Coordinates | 44.94841, -93.20228 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 1483.6 ft (452.2 m) |
| Max Span | 555.4 ft (169.3 m) |
| Deck Width | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Area | 11440.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,100 (2020) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 62082 |