Mn 5 over Garage (town Square)
Good Condition45 years old11,500 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At Minn ST |
| Carries | Mn 5 |
| Crosses | Garage (town Square) |
| Coordinates | 44.94882, -93.09485 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 171.6 ft (52.3 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 381.8 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,500 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Private |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62091 |