Lrt over Century AVE N
Good Condition2 years old1 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.05 Mi N Of TH 120 & 94 |
| Carries | Lrt |
| Crosses | Century AVE N |
| Coordinates | 44.94940, -92.98612 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 157.8 ft (48.1 m) |
| Max Span | 154.2 ft (47 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 721.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 62101 |