M 65 over Bnsf Rr; Bassett Creek
Good Condition96 years old1,603 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Hennepin |
| Location | 0.5 Mi W Of Jct Csah 2 |
| Carries | M 65 |
| Crosses | Bnsf Rr; Bassett Creek |
| Coordinates | 44.99154, -93.31953 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 217.8 ft (66.4 m) |
| Max Span | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Width | 54.8 ft (16.7 m) |
| Deck Area | 1108.9 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1930 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,603 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 6247 |