Cypress St. over Carr Lake Relief
Poor Condition95 years old357 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Prairie |
| Location | .23 M W White River |
| Carries | Cypress St. |
| Crosses | Carr Lake Relief |
| Coordinates | 34.79050, -91.44956 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 714.9 ft (217.9 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 1982.9 sq m |
| Main Spans | 21 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 357 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001626 |