CR 950 (old 70) over Upshaw Bayou
Poor Condition95 years old296 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Prairie |
| Location | .2 Mi E White River |
| Carries | CR 950 (old 70) |
| Crosses | Upshaw Bayou |
| Coordinates | 34.79175, -91.44044 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 509.8 ft (155.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 1414.1 sq m |
| Main Spans | 15 |
| Year Built | 1931 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 296 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000001627 |