Msas 194 over Flint Hills Resour;bluff
Good Condition59 years old9,000 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.2 Mi SW Of Jct Otto ST |
| Carries | Msas 194 |
| Crosses | Flint Hills Resour;bluff |
| Coordinates | 44.91745, -93.13282 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 681.1 ft (207.6 m) |
| Max Span | 144.7 ft (44.1 m) |
| Deck Width | 53.5 ft (16.3 m) |
| Deck Area | 3383.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1992) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,000 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62512 |