Msas 194 over Cp Rail
Fair Condition51 years old2,300 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.47 Mi S Of Ford PKWY |
| Carries | Msas 194 |
| Crosses | Cp Rail |
| Coordinates | 44.91105, -93.18739 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 62.7 ft (19.1 m) |
| Max Span | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 340.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,300 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62528 |