CR 79 Valentine over I-40 Log 162.39
Fair Condition64 years old1,861 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | I-40 Log 162.39 |
| Carries | CR 79 Valentine |
| Crosses | I-40 Log 162.39 |
| Coordinates | 34.78750, -92.10156 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 258.9 ft (78.9 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 31.8 ft (9.7 m) |
| Deck Area | 765.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,861 (1987) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003198 |