CR 61 Kerr RD over I-40 Log 164.81
Poor Condition63 years old280 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Lonoke |
| Location | I-40 Log 164.81 |
| Carries | CR 61 Kerr RD |
| Crosses | I-40 Log 164.81 |
| Coordinates | 34.79128, -92.05908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 556.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 280 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003222 |