I 494 over Csah 43 (carver Ave)
Fair Condition66 years old42,000 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 1.2 Mi N Of Jct TH 61 |
| Carries | I 494 |
| Crosses | Csah 43 (carver Ave) |
| Coordinates | 44.90174, -92.99416 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 121.7 ft (37.1 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 749.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42,000 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9882 |