Csah 29 over Stream
Fair Condition77 years old60 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 1.6 Mi E Of Jct TH 43 |
| Carries | Csah 29 |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 43.56012, -91.73686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 68.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9939 |