Csah 29 over Riceford Creek
Fair Condition86 years old60 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 1.9 Mi E Of Jct TH 43 |
| Carries | Csah 29 |
| Crosses | Riceford Creek |
| Coordinates | 43.56092, -91.73282 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 65.9 ft (20.1 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 158.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1940 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 60 (2009) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 9940 |