SH 118-01-lm 11.51 over I 55-sec 12
Fair Condition66 years old900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Mississippi |
| Location | 6.55 Mi E Poinsett Co |
| Carries | SH 118-01-lm 11.51 |
| Crosses | I 55-sec 12 |
| Coordinates | 35.51200, -90.17945 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.6 ft (71.2 m) |
| Max Span | 68.6 ft (20.9 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 669.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003214 |