SH 118-01-lm 10.18 over Ditch 5
Fair Condition67 years old900 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Mississippi |
| Location | 1.34 Mi E Jct I 55 |
| Carries | SH 118-01-lm 10.18 |
| Crosses | Ditch 5 |
| Coordinates | 35.51047, -90.15646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 98.8 ft (30.1 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 228.8 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003216 |