T 312 over Pine Island Creek
Fair Condition91 years old53 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Goodhue |
| Location | 1.7 Mi N Of Jct TH 52 |
| Carries | T 312 |
| Crosses | Pine Island Creek |
| Coordinates | 44.23569, -92.64079 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 61.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 53 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L0740 |