T 326 over Pine Island Creek
Fair Condition91 years old88 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Goodhue |
| Location | 2.2 Mi N Of Jct Csah 11 |
| Carries | T 326 |
| Crosses | Pine Island Creek |
| Coordinates | 44.24672, -92.67098 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 125.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 88 (1986) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L0746 |