T 309 over Trout Run Creek
Poor Condition108 years old20 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Winona |
| Location | 0.9 Mi E Of Jct Csah43 |
| Carries | T 309 |
| Crosses | Trout Run Creek |
| Coordinates | 43.85442, -92.05047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.6 ft (7.2 m) |
| Max Span | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Width | 16.7 ft (5.1 m) |
| Deck Area | 36.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1918 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20 (1986) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1489 |