Young Rd. over I-40 Log 148.75
Fair Condition63 years old560 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | .55 Mi E Crystal Hill |
| Carries | Young Rd. |
| Crosses | I-40 Log 148.75 |
| Coordinates | 34.81310, -92.32247 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 222.1 ft (67.7 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 649.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 560 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003236 |