Burns Park Dr. over I 40 Log 149.50
Fair Condition63 years old106 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | 1.6 Mi SE Of I-430/I-5 |
| Carries | Burns Park Dr. |
| Crosses | I 40 Log 149.50 |
| Coordinates | 34.80443, -92.31497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 292.0 ft (89 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 854.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 106 (1987) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003237 |