Military Road over I-40 (burns Park)
Poor Condition63 years old7,100 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | 0.72 W Sh365 Jct |
| Carries | Military Road |
| Crosses | I-40 (burns Park) |
| Coordinates | 34.79718, -92.30281 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 705.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,100 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003238 |