SH 74-wash Co. over Tuttle Creek
Fair Condition67 years old2,200 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Washington |
| Location | 1.34 Mi W Of Madison Co |
| Carries | SH 74-wash Co. |
| Crosses | Tuttle Creek |
| Coordinates | 36.03581, -93.96861 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 75.1 ft (22.9 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 187.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,200 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003243 |