SH 74 Madison Co. over Richland Creek
Poor Condition92 years old2,197 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Madison |
| Location | 1.0 Mi E Of Washington Co |
| Carries | SH 74 Madison Co. |
| Crosses | Richland Creek |
| Coordinates | 36.02872, -93.93057 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 615.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1934 (reconstructed 1958) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,197 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003244 |