US 70 EB To I-30 W over CR 32 Pawnee & Crk
Fair Condition66 years old8,250 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Saline |
| Location | 0.2 Mi W Of I-30 |
| Carries | US 70 EB To I-30 W |
| Crosses | CR 32 Pawnee & Crk |
| Coordinates | 34.53396, -92.67920 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 381.9 ft (116.4 m) |
| Max Span | 66.9 ft (20.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1175.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,250 (2011) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003250 |