CR 23 Crossroads over 1-30 Log 110.01
Fair Condition63 years old590 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Saline |
| Location | 1.01 Ml W HWY 67 |
| Carries | CR 23 Crossroads |
| Crosses | 1-30 Log 110.01 |
| Coordinates | 34.52334, -92.68366 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 210.0 ft (64 m) |
| Max Span | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 556.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 590 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003249 |