T 443 over S Br Root River
Fair Condition91 years old51 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Fillmore |
| Location | 0.6 Mi N Of Jct Csah 3 |
| Carries | T 443 |
| Crosses | S Br Root River |
| Coordinates | 43.62664, -92.40936 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 66.6 ft (20.3 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 150.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 51 (1973) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L4947 |